DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Koně a těhulky

Zásadní poznatky o kojení

                          Zásadní poznatky o kojení...




Kojení je nenahraditelný způsob poskytování potravy, který je ideální pro zdravý růst a vývoj všech zdravých novorozenců. V ideálním případě by měly být děti výlučně kojené po dobu prvních 4 - 6 měsíců života.

Mezi zásadní poznatky patří:

Kojení je nenahraditelný způsob poskytování potravy, který je ideální pro zdravý růst a vývoj všech zdravých novorozenců. V ideálním případě by měly být děti výlučně kojené po dobu prvních 4 - 6 měsíců života.


Potenciálně všechny ženy mohou kojit. Skutečné patofyziologické důvody neschopnosti kojit jsou vzácné.

Úzkost spojená s nepodloženými obavami ze selhání při kojení (neschopnost tvořit mléko) a z nedostatku mléka (množství mléka nedostačuje potřebě výživy zdravého kojence) jsou jedním z nejběžnějších příčin při selhání na začátku laktace. Stejné důvody jsou spojeny s předčasným přerušením kojení nebo začátkem přikrmování před tím, než je to s ohledem na výživu nutné. Emoční podpora posílí sebedůvěru matky při kojení. Anestesie, silná sedativa, prolongovaný porod, chirurgický zákrok a další zdroje stresu, nepohodlí a únavy jsou pro matku a kojence překážkami laktace.


Nejlepšími stimuly pro sekreci mléka jsou úzký kontakt mezi matkou a dítětem hned po porodu a časté sání z prsu.

Správná poloha dítěte u prsu je důležitá pro usnadnění krmení, zabezpečení příjmu mléka a současně napomáhá prevenci popraskání bradavek a městnání mléka v prsu. První mléko - kolostrum - má zvláštní nutriční a zdravotní hodnotu pro kojence zejména díky vysokému obsahu proteinů, vitamínů rozpustných v tucích a obranných látek. Představuje první imunizaci dítěte.


Za normálních okolností novorozenec nepotřebuje vodu ani jakoukoliv jinou potravu v prvních 2-4 dnech po porodu, během nichž začíná laktace.


Podání jiné potravy nebo tekutiny plně kojenému dítěti před jeho 4. měsícem života není obvykle nutné a může znamenat určitá rizika, např. větší náchylnost dítěte k průjmovým onemocněním a dalším chorobám. Jakákoli další potrava nebo nápoj podané dříve než je doplňková strava nezbytná může, díky svému vlivu na sání a sekreci mléka, zasáhnout nevhodně do počátku i průběhu kojení.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

 

Milé maminky,

další díl kojicího manuálu má podtitul "kojení jde přes hlavu" . Autorkou tohoto výroku je  (alespoň od ní jsem to slyšela) PA, která vedla naše předporodní kursy, a tato slova bych vytesala do kamene jako nesmírně moudrá, reálná a pravdivá.

V INFO-článcích již bylo popsáno a osvětleno spoustu praktických rad, co dělat, když... Doplním tento soupis o několik ještě nezmíněných situací.

problémy s uvolňováním mléka

- to je narušený synchronní děj tvorba x uvolňování mléka. Spouštěcí reflex je vyvolán drážděním bradavky a dvorce, dostavuje se několikrát během kojení (mléko odkapává z druhého prsu). Je-li tento děj narušen, dochází k zadržení vytvořeného mléka, a pro dítě je ho nedostatek. Původcem je bolest, stres, strach a únava.

léčba - relaxace, krouživá masáž prsu, tlaková masáž po celém prsu, stimulace bradavek. Efektivní je časté kojení v noci, přes den teplá sprcha před kojením, a pokud to jde, věnovat se pár dní jen sobě a miminku až do zlepšení potíží.

"slabé mléko"

Stále ještě tato pověra hojně koluje a babičky ji mocně přiživují. Dítě často pláče, nepřibývá na váze, vyžaduje často prs, znáte to? Ne každé dítě pláče automaticky jen hlady! Má žízeň - nakojit napije se předního mléka. Potřebuje chovat  a cítit blízkost mámy, má na to plné právo, dopřejme mu to. Nepřibírá? - zkontrolujte, kolik vyrostlo do délky, možná budete překvapené. Můj syn dokázal za 7 dní přibrat 100g (na něj málo), ale vyrostl o 5,5cm! Vyžaduje časté kojení - neprodělává růstový spurt? (7.-10. den, 3.a 6.týden, 3.a 6.měsíc).

Kojené děti přibírají pomaleji, mohou být drobnější (to je silně individuální, nesrovnávejte s jinými dětmi, nedržte se striktně percentilových grafů). Pijí v častějších  a nepravidelných intervalech. Přírůstky se s věkem snižují. Utlučte těmito argumenty všechny radílky, i když to myslí dobře, a řiďte se instinkty. Pokud má dítě dostatek počuraných plen a normální stoličku, je živeno dostatečně, i když máte prsa 0- :-) Pozor, kojené děti mohou mít stoličku i 1x 10dní, MM tráví téměř bezezbytkově. Pokud nejsou bolesti bříška či tuhá nebo jinak nezvyklá stolice, je vše OK.

dítě odmítá prs, špatně se přisává

Můj syn první dny po porodu krom prvního přisátí nejevil o kojení zájem. Kupodivu jsem byla klidná a to bylo dobře. Z MM přes stříkačku se dávil, já nalitá prsa č.6, bradavky ploché, sestřička se nám nesmírně věnovala. Syn byl napitý plodové vody, potřeboval čas na dokonalé pročištění. Až vše vyblinkal a vykakal, po cca 2-3 dnech se přisál a byl vzorným kojencem až do 18 m.

Po porodu je pro stimulaci a předávání informací matka-dítě nesmírně důležité přikládat a nechat dítě alespoň olizovat bradavku, i když nepije. Kontakt slin s bradavkou se zásadní pro tvorbu správně složeného mléka, navíc dítě olízne i kapičky vzácného mleziva, které je zdrojem unikátních obranných látek.

Pokud odmítá prs starší kojenec, i to je většinou přechodná záležitost. Při kojení se dají do pohybu střeva, takže ho může zabolet bříško. Tehdy přerušit kojení, dát do úlevové polohy (klubíčko aj.) a pak zkusit pokračovat. Nenutit plačícímu dítku za každou cenu prs, pokud ho striktně odmítá, zkusit později a častěji kojit v noci v polospánku. Stav se obvykle sám upraví.

"zástava" laktace, trvalé odmítání prsu

Tak se může projevovat vyčerpání nebo skrytá nevůle kojit. Nepřidá tomu ani mediální masáž o prospěšnosti kojení. Spousta maminek chce kojit tak zoufale, až si z toho přivodí zbytečné stresy, které pak harmonii mezi ní a dítětem citelně nabourají. Nepříjemné průvody kojení (bolest), vyčerpání (ketrá máma ho nezná?), neopodstatněný strach a nedůvěra v sebe sama, že nedokážu své dítě uživit...

Informovanost je velmi důležitá, ale stejně tak je třeba sebedůvěry a duševní pohody, aby naše tělo fungovalo v symbióze s miminkem. Vědět, kam se obrátit pro radu, mít kontakt na laktační ligu či zkušenou kamarádku, mít někoho, kdo si občas uřvané dítko vezme a maminka nabere sílu. Dát si občas skleničku piva nebo deci vínka (nepropaguji alkoholismus, ale lék na nervy!:-)

Chtít kojit a udělat pro to maximum, ale ne za cenu sebezničení. Pamatovat, že i při laktační krizi dítěti určitý krátkodobý nedostatek neublíží. Vždy je možnost podat kojeneckou vodu nebo UM, po zlepšení stavu v kojení pokračovat, nebo kojit souběžně s dokrmem. Důležitý je i průběh těhotenství a porodu.

Závěrem - pokud má maminka (v rámci mateřské demence :-) jinak v hlavě pořádek, nepanikaří, většina potíží překonat jde. A pokud ne, neberte to prosím jako osobní selhání, kvalitních alternativ je spousta a maminka prostě jen kojí nebo nekojí, nic víc...:-)

Zdroj: Zdravá výživa malých dětí (Portál), Výživa kojenců (Grada)



Mezi 4.-.6. měsícem života dítěte se vyvinou spánkové cykly a noční spánek dítěte se podobá spánku dospělého člověka. Miminko se asi 8 -10krát za noc částečně probere, aby se pohnulo a zkontrolovalo, jestli je všechno v pořádku.
Za normálních okolností jen asi 2 z těchto probuzení jsou úplná a v při těchto probuzení pokud je to potřeba, můžete dítě nakojit bez toho, aniž byste způsobila problém. Pokud ho však nakojíte vícekrát, částečná probuzení budou nahrazena úplnými a zdravý noční spánek se rozbije. A důsledky? Unavená máma, mrzutý človíček a seriózní spánkový problém.

Ukazuje se, že příliš časté noční kojení od čtyř měsíců věku dítěte narušuje přirozené biologické rytmy v průběhu dne je naše teplota přirozeně vyšší, než v noci a vylučují se i jiné hormony. Přes den jsme zvyklí přijímat potravu pravidelně, ale v noci se žaludek neotvírá a tak ani nepocítíme hlad. Velký kalorický příjem v noci může zvýšit tělesnou teplotu a pozměnit přirozené vylučování hormonů, které nám pomáhají lépe spát a noční spánek získá některé charakteristiky denního zdřímnutí. A tak se stane, že se miminko úplně probere 8-10x za noc reálně hladové a pokaždé požaduje krátké kojení. V důsledku častého nočního kojení není přes den dostatečně hladové a proto kojení v noci opravdu potřebuje a tak vzniká bludný kruh.

Jaké chyby maminky dělají?
Uvědomte si, že miminko často vydává zvuky i pláče ze spaní a nemusí to nutně znamenat, že je hladové. Dejte mu možnost se zase do spánku ponořit a nechte ho pár minut plkat. Pokud je dítě nemocné, nebo mu rostou zuby, zkuste ho ukonejšit bez kojení.
Pokud je vašemu dítěti více, jak 8 měsíců a budí se 8x za noc, je nejvyšší čas s tím něco udělat. Některé děti se však budí pouze dvakrát za noc a není to nic závažného. V takovém případě záleží na mamince, aby se sama rozhodla. Pokud ji noční vstávání deprimuje a unavuje, může použít jednu z následujících technik.

Příprava na spánkový trénink
Krok 1 - Připravte se psychicky
Spánkový trénink zkrachuje velmi často na tom, že rodiče nemají dostatek víry a odhodlání, nebo energie a vzdají se dřív, než přijdou výsledky.
Krok 2 - Vyberte vhodný čas
Je důležité, abyste vy i vaše dítě byli v pohodě - nezačínat v době nemoci, když se klubou zuby atd.
Krok 3 - Pořádně dítě nakrmte přes den
Dětem do osmi měsíců nejsou příkrmy plnohodnotnou náhražkou mat. mléka. Je důležité dítě nakojit alespoň lx za den. Miminka starší 6. měsíců by měla jíst 2-3 příkrmy za den. Je možné, že vaše dítě nebude dobře přijímat příkrmy během dne právě díky tomu, že v:elkou část své kalorické potřeby přijímá v noci. Udělejte co je ve vašich silách a doufejte, že až začnete redukovat noční kojení, uvidíte zlepšení i ve dne.
Krok 4 - Věnujte pozornost dennímu spánku.
Pokud dítě dlouhodobě málo spí, stane se chronicky unaveným. Tělo začne v tomto stavu bojovat s únavou zvýšenou aktivitou. Zdálo by se, že pokud dítě spí přes den méně, bude v noci spát lépe. Opak je však pravdou. Pokud se dobře vyspí přes den, bud mít o to spokojenější a delší spánek přes noc! Není to logické, ale biologické! Pokud dítě spí 11 hodin (místo 14) denně a méně, je pravděpodobně chronicky unavené!

Známky chronické únavy: přehnaná aktivita, nervozita, neschopnost delšího soustředění, věšení se na mámu, náladovost, mrzutost
Chronicky unavené děti nevykazují známky únavy jako: pokles aktivity, ztráta zájmu o lidi a hračky, lehání si na zem. Zívání, skelný pohled
Krok 5 - podpořte dítě v tom, aby se naučilo usínat samo - Využijte každou příležitost k tomu, abyste mu dala možnost usnout jinak, než při kojení

Tipy, jak situaci zlepšit
1/ Dejte dítě večer brzy spát - když promeškáte správný čas, bude dítě večer unavené a bude mu dlouho trvat, než se dostatečně uklidní a usne. Vystopujte ideální čas pro vaše dítě!
2/ Uložte dítě včas na dopolední spánek - velmi unavené dítě může být unavené již 1-2 hodiny po probuzení. Pokud vaše dítě spí již jen jednou denně, zkuste ho uložit již v 11 :00 hodin.
3/ Sledujte známky únavy - zkuste ho dát spát dříve, než organismus spustí útok proti únavě a dítě zase ožije.
4/ Vybudujte flexibilní režim - dítě má biologické hodiny, které mu říkají, kdy má jít spát ~ částečně začínají fungovat ve čtyřech měsících, v devíti je již dítě plně připraveno na pravidelný režim. Pokud den nemá žádnou strukturu, biologické hodiny nemají šanci se nastavit.
5/ Vybudujte si večerní rituály - večeře, koupání, čtení knížky, uložení do postýlky. Všechny tato činnosti připravují ditě ke spánku, uspokojují ho a dávají nu signál, že má jít spát. Důležitý je kraťoučký rituál i před poledním spaním - třeba jen zatažení závěsů a vždy stejný sled událostí.

Pokud se vaše dítě v noci budí často, je dobré se nejprve pokusit omezit počet a délku kojení, i když se potom rozhodnete ho nechat plakat. Tím přestavíte jeho biologické rytmy a pomůžete mu naučit se přijímat přes den víc potravy. Hlavní myšlenka těchto metod je v tom, že máte větší šanci na úspěch a je méně drastické, když příjem mléka v noci snižujete postupně. Je pravděpodobné, že v průběhu aplikování některé z těchto metod se vyspíte v noci ještě méně než dosud a proto budete potřebovat mnoho sil, abyste vdržela dostatečně dlouho.
Ať už vám síly došly, nebo ne, možná se vám zdá, že popsané metody u vás nefungují. Pak se můžete rozhodnout pro rychlejší a účinnější metodu - nechat dět'átko plakat.

Metoda 1 - Naučte se rozeznávat zvuky, které dítě vydává ze spaní - možná reagujete příliš rychle a dítě kojíte při každém zakňourání a zaplakání. Pokud se dítě opravdu probere, nakrmte ho, ale s minimální aktivitou. Nerozsvěcujte světlo, nemluvte s ním a plenku vyměňte, jen když je pokakaná, nebo úplně mokrá. Neberte si dítě do postele, abyste oba při kojení neusnuli.
Metoda 2 - Snažte se postupně odstranit asociaci usínání při kojení - cílem této metody je naučit dítě usnout bez prsu v ústech. Cílem je dítě kojit, jen když aktivně saje a nenechat ho u kojení usnout. Pokud se sání zpomalí, dítě začne být ospalé prs mu vezměte. Dítě bude pravděpodobně protestovat a tak ho zas přiložte a postup opakujte. Zkoušejte to vytrvale alespoň deset dní večer a v noci. Po několika úspěšných pokusech zjistíte, že se celý proces zjednodušuje.
Metoda 3 - Jádro noci (Core night) - Hlavní myšlenkou této metody je nekojit dítě v době, kterou již dříve prospalo. Pokud se dítě některou noc probudí o půlnoci a potom až ve čtyři, nikdy ho už častěji nekojte. Pokud se dítě probere v těchto hodinách, které dříve prospalo, zkuste počkat pár minut, jestli neusne, nebo zkuste jakoukoliv jinou uspávací metodu - dudlík, neslazený čajík, vodu.
Metoda 4 - Ferberova metoda - Postupné prodlužování intervalů mezi kojením a zároveň postupné zkracování kojení. Nekojte častěji, než každé dvě hodiny a zkracujte dobu kojení vždy o 1-2 minuty. Další den nekojte častěji než po 2,5 hodinách a opět zkraťte kojení o další minuty. Po dvou týdnech byste měla noční kojení úplně odstranit. Metoda 5 - postupné odvykání dítěte na nočni kojení. Dejte místo kojení láhev mléka - místo mléka čaj, čaj řed'te až budete nabízet jen vodu - nedejte láhev - dítě chvíli noste - nechte dítě v postýlce - jen k němu mluvte - žádná slova - atd.

Nechte dítě plakat
Mnoho zoufalých rodičů, kteří nemají sílu zvládat nepřiměřené noční buzení svých malých ratolestí, se rozhodne ukončit noční dovádění tímto rázným způsobem. Tento způsob má své odpůrce i propagátory, kteří mají v rukou pár dobrých důkazů, proč tento způsob ve skutečnosti není až tak hrozný a tak osvobozují rodiče od pocitu viny. Pokud si vaše dítě vybuduje vážný spánkový problém a bude dlouhodobě chronicky unavené, bude to přirozeně ovlivňovat jeho náladu, pocit spokojenosti a bude celkově více plakávat únavou a celková nespokojenost může mít následky na psychice a přispět k hluboké vnitřní nejistotě. Zdravý postoj k rodičovství určitě nezahrnuje povinnost dát dítěti všechno co chce, ale spíš dát mu všechno co potřebuje.
Metoda 6 - Pláč (Cry it out) - nechte dítě v pokojíku, zavřete dveře a nechte ho plakat, dokud neusne. Když už s tím jednou začnete, je důležité to vydržet do konce a nevzdát to po 30 minutách, jinak vaše dítě naučíte, že když bude dostatečně dlouho plakat, dočká se vás. Čím je dítě starší, tím je vytrvalejší.
Metoda 7 - Kontrolovaný pláč - nechte dítě plakat a choďte ho v pravidelných intervalech, které pokaždé a každý den budete prodlužovat, kontrolovat. Když přijdete dítě zkontrolovat, nerozsvěcujte světlo, nemluvte na něj, negestikulujte. Cílem této metody je, aby se vaše dítě naučilo samo usínat.

První 4 měsíce - prevence
Do čtyř měsíců je miminko ještě příliš malé a spánkový trénink se nedoporučuje. Pokud se dítě starší 4 měsíců budí častěji, než 3x za noc, příčina bude asi jinde, než v hladu.
Abyste zabránila nepřiměřenému nočnímu kojení, můžete v prvních měsících podniknout některé kroky: naučte se rozlišovat zvuky, které dítě vydává ve spánku, neučte dítě usínat i jindy, než při kojení, od malička dítě naučte usínat v postýlce i když si ho později v noci budete brát do postele. Nezapomeňte ani na zdravé spánkové návyky - dostatek spánku přes den, rituály před spaním. .


Podle článku RNDr. Marie Murgašové
zpracovala a upravila
Pavlína Kallusová - Centrum naděje a pomoci



Ne vždy probíhá všechno při krmení miminka tak, jak jste si představovala. Někdy se objeví překážky, které je nutné překonat.

Víte, o čem je řeč? Možná jste se sama potýkala se spoustou problémů při kojení, a nebyl nikdo, kdo by vám poradil. To je škoda, protože většině potíží se dá buď předejít, nebo je v případě, že se již objevily, vyřešit. A jaké jsou nejčastější problémy při kojení ze strany maminky? Většinou jsou to potíže buď s bradavkou, nebo s celým prsem.

VPÁČENÉ A PLOCHÉ BRADAVKY
Velice často bývá jedna bradavka „lepší“ než ta druhá. Jak to poznáte? Když se podíváte z boku na prs, tak by měla za normálních okolností bradavka vystupovat z dvorce. Pokud splývá s dvorcem, jedná se s velkou pravděpodobností o plochou bradavku. V případě, že je bradavka po podráždění zapadlá do dvorce, jedná se o vpáčenou bradavku. Tento problém je vhodné řešit již v těhotenství nošením tzv.

formovačů bradavek. Po porodu je pak dobré k plochým a vpáčeným bradavkám dítě přikládat co možná nejčastěji – než dojde k nalití prsů, pro dítě je jednodušší se naučit bradavku dobře uchopit. Vhodná poloha při kojení je poloha vsedě nebo fotbalová. Krátce před začátkem kojení je vhodné odstříkat trochu mléka nebo prs odsát vhodnou odsávačkou, aby dvorec změkl a bradavka vystoupila. Když dítěti nabízíte prs, můžete lehkým stlačením nebo vytažením tkáně prsu bradavku formovat. Velice důležitá je v tomto případě správná poloha matky a dítěte. Posledním řešením je použití kloboučku při kojení, a to na dobu nezbytně nutnou.

BOLAVÉ, POPRASKANÉ BRADAVKY A RAGÁDY
Bývají výsledkem nesprávné techniky kojení, chybného přiložení dítěte nebo nesprávného sání. V tomto případě je nutné opravit techniku kojení a polohu miminka, aby byla ragáda v koutku úst. Výhodné je, když budete často měnit polohy a před kojením si přiložíte na prsy teplý obklad, který pomůže mléko uvolnit. Lepší je vždycky nabídnout dítěti méně bolavý prs jako první. Po kojení nechte na prsu zaschnout pár kapek mléka a po každém kojení preventivně aplikujte hojivou mastičku Bepanthen nebo kalciovou mast. Udržujte bradavky v suchu, nechávejte je volně na vzduchu a pravidelně vyměňujte vložky do podprsenky.

BOLESTIVÉ NALITÍ PRSŮ
Dochází k němu mezi druhým a pátým dnem po porodu. Oba prsy jsou bolavé, oteklé a horké. Co pomáhá? Doporučujeme studené obklady mezi kojeními, před kojením naopak obklady vlhké a teplé. Vhodné je také provádět lehké masáže prsů před kojením. Pokud prs před kojením odstříkáte, změkčíte tím dvorec. Doporučujeme kojit často a měnit polohy při kojení. Nejčastější polohy při kojení jsme uveřejnili v Mamince č. 2.

UCPANÝ MLÉKOVOD, TZV. RETENCE MLÉKA
Projevuje se bolestivým zduřením jednoho prsu se zarudnutím. Většinou odeznívá po 2–3 dnech. V tomto případě je dobré, abyste si „zkontrolovala“ techniku kojení. Dále je vhodné zvolit takovou polohu, při které dítěti směřuje brada k postiženému místu. Retence může být provázena teplotami až horečkami, v tomto případě můžete užít Paralen. Zkuste přikládat na prs studené a teplé obklady.

ZÁNĚT PRSNÍ ŽLÁZY, TZV. MASTITIDA
Často se vyskytuje kolem třetího týdne po porodu. Kdo tento zánět zažil, pak ví, jak nepříjemný umí být. Projevuje se horkým, bolestivým otokem prsu s teplotou až horečkou doprovázenou celkovou schváceností. Velice často bývá postižen jen jeden prs, a to v jeho dolní a boční části. Je vhodné dodržovat klid, popřípadě použít tišicí prostředky. Tento stav vždy raději konzultujte s lékařem, protože někdy je nutné nasadit antibiotika, aby zánět nepostupoval dále. Opět je dobré aplikovat střídavě teplé a studené obklady. Dítě může postižený prs odmítat, nicméně se snažte i nadále kojit, a to co nejčastěji, i z nemocného prsu. Vyplatí se předem prs odstříkat, aby došlo ke změkčení dvorce. Kojit začínejte ze zdravého prsu, u postiženého prsu natočte bradu miminka tak, aby směřovala k postiženému místu. Po kojení prs odstříkejte.

28.3.2008 | Lucie Marková a Ivan